Práca na slnku

viac informácií

UV žiarenie a práca vonku

Práca v exteriéri má tak ako každá iná svoje pre i proti. Pri povolaniach, ktoré sa vykonávajú vonku, je v rámci bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci nevyhnutné zamerať sa aj na špecifický rizikový faktor – slnečné žiarenie.
Súčasťou slnečného žiarenia, ktoré nie je viditeľné voľným okom, sú ultrafialové lúče (UV). Existujú tri typy:

  • ultrafialové A (UVA)
  • ultrafialové B (UVB)
  • ultrafialové C (UVC)

UVA žiarenie sa na zemský povrch dostáva v najväčšom množstve. Dokáže preniknúť hlboko do kože a pri jej opakovanom ožarovaní vzniká chronické prozápalové mikroprostredie, tvorba kyslíkových radikálov, ktoré bunka nie je schopná odstrániť a následne dochádza k jej poškodeniu. Tým sa zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože.

UVB žiarenie je schopné poškodzovať bunkovú DNA a spôsobuje jej mutácie a tým podporuje vznik rakoviny kože. Práve táto zložka UV spektra je najviac zodpovedná pri vzniku nemelanómovej kožnej rakoviny hlavne bazocelulárneho karcinómu. Dôležitú úlohu má opakované intenzívne slnenie, akútne spálenie a celková celoživotná dávka žiarenia, ktorá dopadne na našu kožu od detstva.

Najmenej nebezpečné je ultrafialové C žiarenie (UVC), ktoré pre ľudskú pokožku riziko nepredstavuje, pretože ho pri dopade na Zem absorbuje zemská atmosféra.

Riziká práce vonku

Ako vzniká rakovina kože?

Vystavenie pokožky ultrafialovému žiareniu je najdôležitejším vonkajším rizikovým faktorom vzniku rakoviny kože. Zvýšené riziko predstavuje najmä pre exteriérových pracovníkov, ktorí sú každodenne vystavení vysokej úrovni slnečného UV žiarenia.

UV žiarenie je najsilnejšie medzi 10:00 a 16:00 hodinou a je rovnaké počas slnečného aj zamračeného počasia. Ochrana pokožky pri práci v exteriéri je preto nevyhnutná počas celého roka.

Čo hovoria prieskumy?

Porovnaniu rizikových faktorov u pracovníkov v interiéri a exteriéri sa venuje veľká multicentrická európska štúdia z roku 2016. Riziko vzniku viacerých foriem karcinómu kože analyzovali vedci v troch kategóriách: práca v interiéri, poľnohospodárstvo/stavebníctvo, iné vonkajšie práce.

V každej sledovanej kategórii boli rovnomerne zastúpené všetky fototypy kože. Z prieskumu vyplynulo, že krém na ochranu pred slnkom používa výrazne menej pracovníkov v interiéri, kým pracovníci v exteriéri mali zas viac príznakov poškodenia kože.

Zvýšené riziko melanómovej rakoviny kože ukázala aj veľká európska štúdia. Riziko rakoviny kože bolo najvýraznejšie u ľudí pracujúcich v exteriéri viac ako 5 rokov.

Medzi rizikové faktory pri tvorbe kožnej rakoviny patrí okrem slnečného žiarenia, bledší typ pokožky so sklonom k spáleniu – fototyp I a II, vyšší vek, výskyt rakoviny kože v rodine, znížená činnosť imunitného systému vplyvom niektorých ochorení alebo liekov, ionizačné žiarenie a chemické látky.

V Nemecku bola v roku 2015 nemelanómová rakovina kože oficiálne uznaná ako choroba z povolania pre ľudí pracujúcich v exteriéri (farmári, záhradníci, pracovníci v stavebníctve). Bohužiaľ informovanosť pracovníkov v týchto profesiách je a napriek početným preventívnym kampaniam nízka.

Ochrana pokožky pri práci

Patríte medzi rizikovú skupinu stavebných, poľnohospodárskych alebo iných pracovníkov vykonávajúcich povolanie vonku? Dodržiavaním týchto odporúčaní môžete znížiť riziko vzniku kožných nádorov:

  • Používajte krémy s ochranným faktorom (SPF – sun protection factor) minimálne 30. Špeciálnu pozornosť venujte tým častiam tela, ktoré sú viac vystavované slnku (uši, hlava, zátylok, pery, vrchná strana chodidiel a rúk). Odporúča sa na tieto miesta naniesť hrubú vrstvu ochranného krému 20 minút pred začiatkom práce. Čím svetlejší odtieň pokožky, tým vyšší ochranný UV faktor.
  • Vyvarujte sa priamemu slnku. Pracovné prestávky trávte v tieni.
  • Ak to práca umožňuje, noste ľahký priedušný odev, ktorý pokryje väčšinu tela a neprekáža pri práci.
  • Nezabúdajte na pokrývku hlavy, chráňte si aj uši a zátylok pokrývkou alebo ochranným krémom.
  • Nezabúdajte na oči. Ochranné okuliare patria k najpodceňovanejším ochranným prvkom. Správne okuliare na letnú prácu by mali mať účinný UV filter a bočnice. Pri pravidelnom pobyte na slnku bez slnečných okuliarov s UV filtrom totiž hrozí sivý zákal. Už 15 minút na priamom slnku môže poškodiť zrak.
  • Dôležitá je aj zdravá racionálna strava bohatá na zeleninu a ovocie s vysokým obsahom antioxidantov, ktoré pomáhajú pri regenerácii nášho organizmu. Nezabúdajme na dostatočný pitný režim.
  • Pravidelne si kontrolujte pokožku, všímajte si znamienka a zmeny na koži, absolvujte pravidelné odborné dermatologické vyšetrenie kože.