Pobyt na slnku

Deti v predškolskom veku

Deti v predškolskom veku (3 – 6 rokov) trávia veľkú časť dňa vo vonkajšom prostredí. Počas pobytu v škôlke je preto dôležité venovať aktívnu pozornosť ochrane ich pokožky pred priamym slnečným žiarením.

Opakované spálenie najmä v detskom veku môže viesť k neskorým nežiaducim účinkom slnečného žiarenia, medzi ktoré patria kožné nádory a predčasné starnutie kože.

Až 50 % kumulatívnej dávky UV žiarenia človek dostane pred 18. rokom života. Pravidelné používanie správnej fotoprotekcie s ochranným faktorom SPF nad 15 počas prvých 18 rokov života môže znížiť riziko vzniku nemelanómovej rakoviny kože až o 78 %. Medzi ďalšie výhody používania opaľovacích krémov v detstve patrí zníženie rizika spálenia, spomalenie tempa starnutia pokožky a zníženie rizika vzniku malígneho melanómu. Odporúča sa, aby pediatri podporovali vyhýbanie sa priamemu slnku a používanie opaľovacích krémov ako pravidelnú súčasť preventívnej zdravotnej starostlivosti u detí.

Ako slnko pôsobí na kožu?

Slnečné žiarenie obsahuje niekoľko zložiek, ktoré majú rôzny biologický účinok. Lúče, ktoré prenikajú do atmosféry, obsahujú ultrafialové žiarenie (UV, viditeľné svetlo) a infračervené lúče (spôsobujú hlavne teplo).

Z hľadiska biologickej účinnosti má najväčší význam UV zložka slnečného žiarenia, ktorá sa delí na UVA a UVB žiarenie: UVA žiarenie preniká do hlbších vrstiev kože, kým UVB žiarenie zasahuje povrchové vrstvy. Oba typy žiarenia sa môžu podieľať na vzniku rakoviny kože v dospelosti, preto sa treba chrániť pred UVA aj UVB žiarením.